Rok 2013/2014

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2013

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

(International School Library Month)


„Biblioteki szkolne – bramy do życia”

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych kolejny już raz był okazją do podjęcia szeregu działań promujących bibliotekę oraz czytelnictwo. Nauczyciele bibliotekarze, wspólnie z uczniami, przygotowali symboliczne dekoracje oraz gazetkę. Przez cały październik trwały akcje „Uporządkuj swoje półki z książkami” oraz „Podaruj książkę bibliotece”. Ponadto na każdy z pięciu październikowych tygodni zaplanowano odrębne działania.

Pierwszy tydzień, nazwany „wystawowym”, zachęcał do odwiedzin ekspozycją książek zakazanych i intrygującą dekoracją – za drzwiami do biblioteki znajdowała się brama z zasłoną z pasów taśmy ostrzegawczej. Oglądając wystawę można było dowiedzieć się jakie tytuły, kiedy i gdzie znalazły się na wszelkiego rodzaju indeksach.

Podczas drugiego tygodnia, „filmowego”, młodzież poznawała historię wybranych książek zakazanych i ich ekranizacji oraz oglądała filmy. Spotkania miały miejsce w czytelni szkolnej w godzinach popołudniowych.

 

„Zagadkowy” trzeci tydzień oferował wystawę zdjęć nauczycieli z okresu dzieciństwa oraz drugą edycję konkursu „Zgadnij, kto to?”. Konkurs polegał na rozpoznaniu nauczycieli na zdjęciach sprzed lat. Wszyscy, którzy chcieli wziąć w nim udział otrzymali kartki do głosowania z nazwiskami nauczycieli – nazwiskom trzeba było przyporządkować odpowiedni numer zdjęcia.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 29 października 2013 r. podczas długiej przerwy i zgromadziło ogromną liczbę zainteresowanych. Po krótkim wstępie wyświetlona została prezentacja – zdjęcia nauczycieli, już podpisane, z informacją ilu uczniów prawidłowo odgadło tożsamość danej osoby. Zabawne pomyłki wzbudzały oczywiście gromki śmiech publiczności.

W konkursie przyznano trzy równorzędne nagrody w obrębie poszczególnych poziomów (klasy I, II, III i IV). Wśród pierwszoklasistów najlepiej wypadł Sebastian Koziejuk z klasy I C LO, w kategorii maturzystów zwyciężył Konrad Kosiński z klasy III D LO, a mistrzynią klas drugich i całej szkoły okazała się Luiza Bergcholc z klasy II B LO. Luiza rozpoznała 23 osoby spośród 39. Nagrody, jak cały konkurs, miały żartobliwy, nawiązujący do dzieciństwa charakter. Zwierzaki-skarbonki, które otrzymali laureaci, ponownie rozbawiły publiczność.

Zabawie w odgadywanie towarzyszyła muzyka z gramofonu. Uczniowie mogli, po krótkim instruktażu, samodzielnie włączać wybrane przez siebie płyty winylowe i pocztówki dźwiękowe. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję dotknąć starej płyty, zobaczyć jak się obraca z odpowiednio wybraną prędkością oraz usłyszeć szmer wydobywający się spod igły. Popularność muzyki z gramofonu sprawiła, że pozostał on w czytelni szkolnej do końca miesiąca.

Podczas czwartego, „konkursowego”, tygodnia przeprowadzony został szkolny etap konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Andrzeja Pilipiuka”. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów, którzy 22 października napisali test sprawdzający składający się z 30 zamkniętych pytań. Nagrody zwycięzcom konkursu czytelniczego oraz plastycznego, ufundowane przez radę Rodziców, rozdane zostały 29 października.

W „kiermaszowym” tygodniu piątym w czytelni miał miejsce kiermasz książek podarowanych przez czytelników na rzecz biblioteki szkolnej. Można było również liczyć na cukierkowy poczęstunek, a także wpisać życzenia do specjalnej księgi pamiątkowej. Za pieniądze uzyskane z kiermaszu zakupione zostaną nowości do szkolnej biblioteki.