Spotkanie z dr. Maciejem Tołwińskim ...o wojnie, pokoju i bezpieczeństwie

W poniedziałek 24.10.2022 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych mogli poczuć się jak studenci. Z wykładem „Prolegomena o wojnie, pokoju i bezpieczeństwie” zagościł u nas dr Maciej Tołwiński, pracownik naukowy Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i… absolwent naszego LO.

 MaciekT dyrekcja male

Młodzież miała okazję poznać najważniejsze teorie dotyczące wojny od starożytności po czasy współczesne i wspólnie z wykładowcą zastanowić się nad pojęciem „wojny niesprawiedliwej”, „wojny sprawiedliwiej” i „wojny usprawiedliwionej”.

MaciekT klasa male

Przedstawiając filozofię wojny i genezę poszczególnych konfliktów dr Maciej Tołwiński odwoływał się do wydarzeń współczesnych, przytaczał wyniki badań socjologicznych i eksperymentów psychologicznych. Aktualna, niestety trudna, problematyka zajęć będzie zapewne dla wielu uczestników spotkania bodźcem do szerszego spojrzenia na historię, pozwoli podjąć próbę zrozumienia tego, co dzieje się w Europie i na świecie dzisiaj.

MaciekT mlodziez male

Spotkanie z dr. Maciejem Tołwińskim zorganizowane zostało przez nauczycieli bibliotekarzy w związku z trwającym Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczny temat brzmi: „Czytanie dla pokoju”. Ponadto tematyka wykładu dotyczyła zagadnień z przedmiotu „Historia i teraźniejszość” realizowanego w klasie I szkoły ponadpodstawowej.

MaciekT klasa2 male