Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022

 

wiatowyŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii. Uroczystość obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie! Dzień Książki to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.

 

 Na stronie UNESCO możemy przeczytać:

 

"Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlając wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji pomiędzy ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach"

 

UNESCO każdego roku przyznaje status Światowej Stolicy Książki miastom, które przygotowują najlepszy program promujący czytelnictwo. Pierwszym, które otrzymało ten tytuł był Madryt (2001r.).

 

W roku 2022 Światową Stolicą Książki jest Guadalajara w Meksyku.

 

 

 

Więcej o święcie znajdziecie na naszej stronie:

http://www.biblioteka.lo-siemiatycze.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=199:%C5%9Bwiatowy-dzie%C5%84-ksi%C4%85%C5%BCki-i-praw-autorskich-2021&catid=2:uncategorised&Itemid=195