Podlaskie Spotkania z Pisarzami - Zofia Piłasiewicz

 

pszp logo2

 Zofia Piłasiewicz

 

Spotkanie autorskie - 15 pażdziernika 2019 r. 

 

We wtorek 15 października 2019 r. grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu z panią Zofią Piłasiewicz, której książki są tematem tegorocznego konkursu czytelniczo-plastycznego „Czy znasz twórczość…?. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Radę Oddziału w Białymstoku, a spotkanie miało miejsce w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli.Pilasiewicz1

Bohaterka spotkania jest z zawodu psychologiem, z zamiłowania zaś- podróżnikiem. Owocem jej pasji są  książki o wyprawach na Syberię i do Gruzji, liczne artykuły prasowe oraz wystawy fotograficzne. Jak się okazało podczas rozmowy pani Zofia pisze również wiersze i  marzy o napisaniu powieści. Młodzież licznie zgromadzona na sali dowiedziała się o początkach pasji podróżowania  Gościa, w której rozwoju  bardzo ważną rolę odegrał Ferdynand Ossendowski –najsłynniejszy polski pisarz i podróżnik okresu międzywojennego, a także Ryszard Kapuściński- legenda polskiego i światowego reportażu.

Pilasiewicz2

Pilasiewicz3

 

 

 

Zofia Piłasiewicz opowiadała o sposobach przygotowania się do wypraw, o tym, jak ważne jest wcześniejsze dotarcie do informacji o danym kraju, jego historii i teraźniejszości. Każda podróż to również okazja do spotkania z różnorodnymi osobowościami,  inną kulturą , ale też sprawdzenie samego siebie w bardzo różnych sytuacjach i warunkach przyrodniczych. W bardzo ciekawy sposób Autorka opowiadała o swojej fascynacji Syberią, o niezwykłej przyrodzie, o polskich śladach, na które się tam natknęła-  owocem tej wyprawy była książka „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Zebrani usłyszeli intrygujące opowieści o spotkaniu z niedźwiedziem w tajdze oraz o spływie rzeką na Litwie i potomkach mieszkających tam kiedyś Polaków.

Kolejna książka Zofii Piłasiewicz to relacja z podróży do Gruzji („Gruzja. W pół drogi do nieba”), która okazała się wyprawą w czasie i przestrzeni. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o mitycznych Argonautach poszukujących złotego runa, o ważnych dla historii Gruzji kobietach, jak święta Nino, królowa Tamar czy też mityczna Medea. Autorka podczas swoich wypraw ciekawa jest wszystkiego i ta ciekawość sprawia, że relacji z jej podróży słucha się z prawdziwą przyjemnością. Znakomitym dopełnieniem opowieści były fotografie wyświetlane podczas całego spotkania. Po jego zakończeniu można było poprosić Zofię Piłasiewicz o autograf oraz wspólne zdjęcie.

 

Pilasiewicz4

 

 

Konkurs czytelniczy - etap szkolny - 25 pażdziernika 2019 r. 

 

W piątek 25 października, podczas czwartej godziny lekcyjnej  pięć osób wzięło udział w szkolnym etapie konkursu czytelniczego „"Czy znasz twórczość Zofii Piłasiewicz?".  Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 23 pytania, które sprawdzały znajomość książki „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Pytano w nich o zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Republiki Tuwy oraz o wyprawę, której uczestnikiem była autorka książki.

konkurs pisanie19

Po podliczeniu prawidłowych odpowiedzi okazało się, że do drugiego etap konkursu czytelniczego zakwalifikowali się kolejno:

 

Aleksandra Oleksiuk z II A

Ola19

 

 Katarzyna Arcimowicz z I A

Kasia19

 

Bartłomiej Pociecha z II A

Bartek19 Kopia

 

We wtorek 29 października podsumowano etap szkolny konkursu czytelniczego oraz plastycznego, który polegał na wykonaniu plakatu promującego twórczość Zofii Pilasiewicz.  Prace plastyczne przyniosło pięć uczennic, zostały one wysłane do organizatorów konkursu i zostaną ocenione przez powołane do tego celu jury. Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi spośród czytających – również nagrody książkowe ufundowane przez nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły.

 

uczesnicy19

 

Konkurs czytelniczy - etap międzyszkolny - 14 listopada 2019 r. 

 

Aleksandra Oleksiuk z II A i Katarzyna Arcimowicz z IA wzięły udział w finałowym etapie konkursu, który odbył sie w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Pilasiewicz Bialystok

 

Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas konferencji podsumowującej 10 edycję Podlaskich Spotkań z Pisarzami w CEN Białystok. Obie uczennice otrzymały wyróżnienia, a dyplomy i nagrody wręczyła im dyr. Bożena Krzyżanowska podczas szkolnego Festiwalu Talentów w dniu 6 grudnia. 

 

Pilasiewicz nagrody2 2

 

Pilasiewicz nagrody2 1