pszp logo2

          Młodzież naszej szkoły po raz ósmy wzięła udział w projekcie Podlaskie Spotkania z Pisarzami, którego autorem jest białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, a partnerem Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. W ramach projektu organizowane są spotkania z pisarzami i konkurs czytelniczy oraz plastyczny „Czy znasz twórczość…?” o zasięgu wojewódzkim. W tym roku bohaterką spotkania i konkursów dla szkół ponadgimnazjalnych była Anna Kamińska, autorka m. in. książki „Białowieży szeptem”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

 

 Anna Kamińska

 

Spotkanie autorskie w Białymstoku

 

Kaminska2

Kaminska1W piątek 19 października 2018 r. młodzież biorąca udział w konkursie czytelniczo - plastycznym "Czy znasz twórczość ... ?" wzięła udział w spotkaniu z Anną Kamińską, której twórczość jest przedmiotem tegorocznego konkursu adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Konkurs odbywa się w ramach 9 edycji projektu czytelniczego "Podlaskie Spotkania z Pisarzami" i jest organizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Radę Oddziału w Białymstoku.

W spotkaniu, które miało miejsce w Zespole Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku, uczennicom towarzyszyła Ewa Boguszewska - nauczyciel bibliotekarz. Na szkolnej auli zgromadziła się młodzież z kilku białostockich szkół. Po krótkim przedstawieniu Anny Kamińskiej, prowadzący zapytał o jej drogę do pisarstwa.

Kaminska3

Zebrani dowiedzieli się jak debiut książkowy z 2010 r.- „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”- zmienił życie zawodowe autorki. Po jego wydaniu p. Anna zrezygnowała z pracy w telewizji i całkowicie poświęciła się pisarstwu. Zbieranie materiałów do kolejnej książki „Miastowi. Slow food i aronia losu” (2011), poznanie osób, które z różnych powodów porzuciły życie w mieście i  przeniosły się na wieś tak bardzo zafascynowało autorkę, że na pewien czas  przeszła ona na dietę wegetariańską oraz usunęła ze swojego domu telewizor. Jak sama mówiła było to interesujące doświadczenie. Praca nad biografią „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”  (2015) trwała 2 lata. Podczas zbierania materiałów autorka poznała wiele osób, które osobiście zetknęły się z Simoną, pochodzącą ze znakomitego rodu Kossaków. Przy okazji usłyszała również wiele historii związanych z rdzennymi mieszkańcami, co zaowocowało kolejną książką „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” (2017). Ta pozycja jest w pewien sposób szczególna, ponieważ opisanie w niej losów różnych ludzi, nie zawsze łatwych, a czasami bardzo bolesnych, spełnia rolę terapeutyczną. Warto wspomnieć, że za „Białowieżę szeptem” Anna Kamińska otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Następna biografia, którą napisała na zamówienie Wydawnictwa Literackiego to „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz.”(2017)- książka poświęcona wybitnej polskiej alpinistce i himalaistce, zdobywczyni Mount Everestu i K2. Obecnie Anna Kamińska pracuje nad kolejną biografią, tym razem będzie to opowieść o mężczyźnie, ale o kim dokładnie pozostaje dla nas jeszcze tajemnicą.

Kaminska6

Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze, co w znacznej mierze jest zasługą Gościa. Uczennice zgodnie stwierdziły, że p. Anna Kamińska i spotkanie z nią na długo pozostanie w ich pamięci, autografy i wspólne zdjęcia będą również o nim przypominać.

Kaminska5

Kaminska7

Kaminska8

Konkurs czytelniczy - etap szkolny

Dnia 25 października podczas 3 godziny lekcyjnej siedem uczestniczek konkursu czytelniczego zmierzyło się z testem przygotowanym przez organizatorów. Pytania kontrolne dotyczyły dwóch książek Anny Kamińskiej („Simona”, „Białowieża szeptem”) oraz biografii autorki.

kamin pisanie2

 

konku kami

Po podliczeniu uzyskanych punktów okazało się, że do etapu międzyszkolnego zakwalifikowały się trzy uczennice z kl. I A: Aleksandra Oleksiuk (I miejsce), Wiktoria Mulewska (II miejsce) oraz Kamila Komoń (III miejsce). Wręczenie dyplomów i nagród książkowych wszystkim uczestniczkom konkursu, zarówno czytelniczego jak i plastycznego, odbyło się 29 października w bibliotece. Uczennicom pogratulowała oraz życzyła sukcesów podczas kolejnego etapu dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska.

kamin ola

kamin trzy

kamin podsum

Konkurs czytelniczy - etap międzyszkolny

W piątek 16 października trzy laureatki szkolnego etapu konkursu czytelniczego zmierzyły się w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli z testem etapu międzyszkolnego. Pytania dotyczyły trzech książek Anny Kamińskiej („Białowieża szeptem”, „Simona”, „Wanda”), a do konkursu przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Zgodnie z oczekiwaniami pytania okazały się trudniejsze niż podczas etapu szkolnego.

Kamin bialys2

 

kamin bialyst

 Podsumowanie projektu miało miejsce 22 listopada w białostockim CEN podczas konferencji nauczycieli bibliotekarzy. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazły się nasze uczennice. Z rąk organizatorów nagrody i dyplomy odebrała Jolanta Grzymkowska- nauczyciel bibliotekarz, a uczennicom w szkole wręczyła je 23 listopada dyrektor Bożena Krzyżanowska. W konkursie czytelniczym I miejsce w województwie zajęła Aleksandra Oleksiuk. W konkursie plastycznym zwyciężył plakat Natalii Krajewskiej, drugie miejsce „wymalowała” Aleksandra Oleksiuk, a Wiktoria Mulewska i Aleksandra Krajewska otrzymały wyróżnienia. GRATULUJEMY!

kamin final