Biblioteka naukowa

Studencka Biblioteka Naukowa

Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka J. Karpia

17-300 Siemiatycze, ul. Kościuszki 43

Tel. 85 655 59 19

Strona internetowa uczelni: http://nsw.siemiatycze.org/

Facebook biblioteki: https://pl-pl.facebook.com/nswsiemiatycze/

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia

Od momentu powołania uczelni w roku 2001 jej założyciele, członkowie Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, a następnie pracownicy starali się o utworzenie biblioteki. Jej zalążek stanowiły dary wykładowców, studentów i absolwentów, zakupy ze środków NSE, a później zakupy z własnego funduszu szkoły. Skromnym początkowo księgozbiorem, który nie wymagał oddzielnego lokalu, opiekowała się Joanna Jakowiuk - kierownik Rektoratu.

Październik 2005 roku przyniósł zasadnicze zmiany. Do pracy na stanowisku bibliotekarza przyjęty został pracownik, księgozbiór przeniesiono do samodzielnego pomieszczenia i rozpoczęła się właściwa organizacja biblioteki.

Do końca maja 2007 r. biblioteka mieściła się w budynku Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Leg. Piłsudskiego 1. W czerwcu 2007 r. rozpoczęła działalność w lokalu przy ulicy Pałacowej 20, a stamtąd w lutym 2012 r. wraz z uczelnią, została przeniesiona do budynków Zespołu Szkół w Siemiatyczach przy ul. Kościuszki 43, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Warunki lokalowe

Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia, w których znajduje się wypożyczalnia i czytelnia. Czytelnia dysponuje piętnastoma miejscami dla studentów oraz czterema stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym dostępem do Internetu. Placówka korzysta z programu bibliotecznego Bibliotekarz. NET, w którym są wpisane wszystkie posiadane egzemplarze książek. Studenci mają możliwość korzystania z bibliotecznego adresu e-mail i mogą zamawiać potrzebne tytuły.

Zbiory i użytkownicy

W ciągu kilkunastu lat działalności biblioteka NSW zgromadziła ponad 3000 woluminów, w tym ok. 450 książek w języku angielskim. Jest to literatura z różnych dziedzin wiedzy, niezbędna studentom w czasie nauki oraz przydatna pracownikom. Najbardziej rozbudowane są działy dotyczące zarządzania, ekonomii, marketingu i dziedzin pokrewnych (zgodnie z profilem uczelni). Studencka Biblioteka Naukowa obecnie nie prenumeruje czasopism, ale posiada w swoich zbiorach wiele roczników prasy specjalistycznej.

Ze zbiorów biblioteki NSW, jak również z komputerów i dostępu do Internetu, mogą korzystać wszyscy studenci i pracownicy uczelni, jej absolwenci, a na miejscu także osoby spoza placówki.

Czas pracy

Biblioteka czynna jest jedynie w czasie trwania zjazdów: sobota - niedziela 8.00 – 17.00. Możliwe jest także w sporadycznych przypadkach skorzystanie ze zbiorów w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu z bibliotekarzem.