Biblioteki parafialne

Biblioteka Parafialna

przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli

17-300 Siemiatycze, ul. Kościelna 1

Tel. parafii: 85 655 35 93

Strona internetowa parafii: http://www.bobolasiemiatycze.pl/

Facebook : https://www.facebook.com/bobolasiemiatycze

e-mail parafii: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia

Biblioteka powstała z inicjatywy proboszcza Parafii ks. Jana Koca, a jej podstawę stanowił księgozbiór emerytowanego ks. Michała Olszewskiego, mieszkańca parafii. Po jego śmierci ks. proboszcz nosił się z zamiarem utworzenia biblioteki. Po nawiązaniu kontaktu z Reginą Sawczyńską, emerytowanym pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzieło zostało rozpoczęte. W roku 2000 książki księdza Olszewskiego wpisano do inwentarza (stanowią one blisko połowę książek biblioteki parafialnej), skatalogowano i rozpoczęto udostępnianie. Pani Regina Sawczyńska przez wiele lat zajmowała się nie tylko gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów biblioteki, ale również organizowała imprezy promujące czytelnictwo i działalność Biblioteki Parafialnej. Zgromadziła wokół siebie liczny wolontariat – osoby chętne do współpracy i pomocy. To one przejęły opiekę nad Biblioteką, gdy zabrakło pani Reginy Sawczyńskiej.

Warunki lokalowe

Biblioteka mieści się w dwóch pomieszczeniach w budynku parafialnym przy kościele. W jednym z nich znajduje się przestronna czytelnia z dużą ilością miejsc dla czytelników. Przechowywane są tutaj czasopisma (w liczbie około 30 tytułów). Czytelnia jest doskonały miejscem do organizacji różnego rodzaju imprez i spotkań, znajdują się też tutaj ekspozycje prac pokonkursowych. Drugie pomieszczenie, urządzone skromnie, ale estetycznie przeznaczono na wypożyczalnię.

Zbiory i czytelnicy

Księgozbiór biblioteki to około 2500 woluminów, a wśród nich: literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym lektury szkolne), książki o tematyce religijnej, literatura popularno-naukowa, encyklopedie, informatory. Prawie połowa zbiorów to książki ks. Michała Olszewskiego. Poza tym literatura ofiarowywana była i jest przez różne instytucje: szkoły, diecezję drohiczyńską oraz przez indywidualnych czytelników. Pieniądze na zakup lektur przekazuje ksiądz proboszcz. Czasopisma gromadzone w bibliotece to głównie periodyki religijne. Większość z nich trafia do biblioteki jako dary instytucji i osób prywatnych. Biblioteka nie posiada komputerów.

Księgozbiór ułożony jest według działów UKD. Wyodrębniono dodatkowo żywoty świętych i książki o tematyce regionalnej. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Siemiatycz i okolic.

Czas pracy

Biblioteka jest otwierana w zależności od potrzeb czytelników i nie ma stałych godzin pracy.

Biblioteka Parafialna

przy Parafii Prawosławnej św. app. Piotra i Pawła

17-300 Siemiatycze, ul. Powstania Styczniowego 1

Tel. Parafia: 85 655-25-70

Strona internetowa parafii: http://www.parafia.siemiatycze.org/

Historia

Biblioteka Parafialna przy Parafii św. app. Piotra i Pawła w Siemiatyczach powstała w roku 1992, a głównym pomysłodawcą jej organizacji była Halina Podłaszczyk. Pani Halina pracowała w bibliotece na zasadzie wolontariatu, poświęcając placówce wiele starań, czasu i serca, ciągle doskonaląc jej funkcjonowanie. Po śmierci pani Podłaszczyk w 2004 roku pracę w bibliotece (także jako wolontariuszka) podjęła emerytowana nauczycielka tutejszej szkoły Taisa Tyszkiewicz.

Biblioteka współpracuje z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej.

Warunki lokalowe

Biblioteka mieści się w niższej kondygnacji budynku parafii. Jest to jedno obszerne pomieszczenie, w którym znajduje się zarówno wypożyczalnia, jak i czytelnia.

Zbiory i czytelnicy

Zbiory biblioteki to przede wszystkim książki o tematyce religijnej (wydawnictwa teologiczne, ikonograficzne, żywoty świętych), ale także książki świeckie- głównie literatura piękna. Najstarsze woluminy pochodzą z 1865 r. i są to „Litewskie Diecezjalne Wiadomości”. Książki są ponumerowane, każda posiada pieczątkę parafii. Ustawione są tematycznie. Ilość dostępnych pozycji to ok. 600 tytułów. Biblioteka posiada również czasopisma, takie jak: „Przegląd Prawosławny”, „Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego”, „Cerkownyj Wiestnik”, „Niwa”. Księgozbiór biblioteki wzbogacany jest dzięki zakupom oraz darom. Z biblioteki korzystać mogą wszyscy zainteresowani.

Działalność biblioteki

W każdy czwartek w okresie jesienno-zimowym w bibliotece odbywają się wykłady organizowane przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, w których mogą uczestniczyć osoby chętne.

Czas pracy biblioteki

Biblioteka jest czynna w czwartki od 15.00 do 17.00. W okresie wakacyjnym biblioteka jest otwierana w zależności od potrzeby czytelnika i nie ma stałych godzin pracy.