Rok 2017/2018

Spotkanie z projektantką

Spotkanie z projektantką Ewą Cyngot

17 listopada 2017 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej panią Ewę Cyngot (w świecie mody znaną również pod nazwiskiem Ewa Godun), cenioną projektantkę ubiorów współczesnych, rekonstruktorkę strojów dawnych oraz mistrzynię krawiectwa. Pani Ewie towarzyszyła Jolanta Sztorc, również miłośniczka mody dawnej zajmująca się amatorsko rekonstrukcją ubiorów. Pani Jola ubrana była w suknię uszytą przez Ewę Cyngot zgodnie z kanonami mody obowiązującymi w XVIII wieku. Naszym gościem była także pani Ewa Nowik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach. To dzięki współpracy naszej szkoły z MBP spotkanie mogło się odbyć. Wydarzenie zorganizowali nauczyciele bibliotekarze, a udział w nim wzięły dziewczęta z klasy II A i II C LO.

Pani Ewa pochodzi z Siemiatycz, ale od lat mieszka i pracuje w Warszawie. Jej pasją zawsze było projektowanie i szycie, talent zaś pozwolił na osiąganie w tej dziedzinie sukcesów. Ewa Cyngot tworzy stroje dla aktorów, piosenkarzy, spikerów telewizyjnych, realizuje zmówienia teatrów i muzeów, jej ubiory prezentowane są na pokazach mody w Polsce i za granicą. W pewnym momencie, jak powiedziała sama projektantka, przestało jej wystarczać wykonywanie strojów współczesnych, dlatego zainteresowała się rekonstrukcją ubiorów dawnych. Już pierwsze suknie zaprojektowane i uszyte przez panią Ewę zdobią sale muzealne, można je także oglądać w publikacji „Ubiory na dworze króla Jana III Sobieskiego”. Między innymi o tym, jak powstawała rekonstrukcja sukni królowej Marii Kazimiery projektantka opowiedziała podczas spotkania z młodzieżą naszego liceum. Dziewczęta z rozbawieniem wysłuchały też opowieści związanych z modą, higieną i życiem codziennym w dawnej Europie.

Małym marzeniem Ewy Cyngot jest stworzenie grupy pasjonatek, które podejmą się własnoręcznego uszycia strojów z epoki księżnej Anny Jabłonowskiej i odważą się zaprezentować je na forum miasta. Pani Ewa służyć będzie fachową radą i praktyczną pomocą. Wszyscy zainteresowani mogą zapytać o szczegóły w bibliotece szkolnej lub bezpośrednio w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zapraszamy do udziału w „rekonstrukcyjnej zabawie”, a także do oglądania i wypożyczania książek, wystawa których towarzyszyła spotkaniu. Znajdziecie wśród nich pozycje dotyczące historii ubiorów i kanonów piękna, poradniki o tym, jak szyć, jak ubrać się stylowo, jak własnoręcznie wykonać biżuterię oraz jak żyć zdrowo i pięknie wyglądać. Warto, gdyż: „Moda przemija, styl pozostaje”, jak głosił cytat z Coco Chanel, będący mottem spotkania.

Zobacz też: Ewa Cyngot w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach

Ewa Cyngot gościem "Kreatywnego czytelnika"