Rok 2017/2018

 

Zygmunt Miłoszewski

 

Konkurs czytelniczy- etap szkolny

25 października 2017 r. w bibliotece odbył się szkolny etap konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?”. Konkurs jest jednym z etapów projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, który od 2010 roku organizowany jest przez Radę Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Białymstoku w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Uczniowie naszej szkoły w projekcie biorą udział od roku 2011 i zawsze odnoszą sukcesy.

Tegoroczny bohater konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych, Zygmunt Miłoszewski, jest autorem kilku bardzo popularnych książek reprezentujących różne gatunki, od horroru poprzez kryminały do historycznej sensacji i powieści obyczajowej. Do testu sprawdzającego znajomość dwóch powieści Miłoszewskiego („Domofon” i „Uwikłanie”) oraz biografii pisarza przystąpiło siedmioro uczniów liceum ogólnokształcącego. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzieliła Aleksandra Kasperuk z kl. IIIC i to ona, już po raz trzeci, została laureatką szkolnego etapu konkursy „Czy znasz twórczość…?”. Drugie miejsce zajął Dominik Borowski z kl. IIIC, również po raz trzeci na „podium” eliminacji szkolnych. Trzecie wynik osiągnęła Weronika Stypułkowska z kl. IA, organizatorzy zaś mają nadzieję, że to nie ostatni konkurs Weroniki oraz pozostałych uczestników z klas pierwszych i drugich.

Wręczenie nagród książkowych oraz dyplomów laureatom i uczestnikom konkursu miało miejsce w piątek 27 października w czytelni szkolnej. „Trofea” konkursowe młodzież otrzymała z rąk Dyrektora Zespołu Szkół w Siemiatyczach Pani Bożeny Krzyżanowskiej.

Trójka laureatów etapu szkolnego będzie reprezentowała nasze liceum w zmaganiach wojewódzkich, które odbędą się 14 listopada w Białymstoku. Aleksandra Kasperuk z kl. IIIC wzięła również udział w konkursie plastycznym, jej praca została przesłana do Białegostoku. Wyniki obu konkursów, czytelniczego i plastycznego, poznamy pod koniec listopada.

Etap szkolny konkursu zorganizowali nauczyciele bibliotekarze, a nagrody ufundowała Szkoła oraz „Księgarnia pod Kasztanem”.

Spotkanie autorskie

 

Zygmunt Miłoszewski to bohater tegorocznych „Podlaskich spotkań z pisarzami”, a przede wszystkim znany pisarz, dziennikarz i autor scenariuszy filmowych. Jego powieści przetłumaczono na wiele języków, na podstawie dwóch z nich nakręcono filmy („Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”). Z bliska Miłoszewski to młody, kreatywny, otwarty i ciekawy świata człowiek, o czym mieli okazję przekonać się uczestnicy spotkania autorskiego, wśród których znaleźli się uczniowie naszego LO. Spotkanie odbyło się 6 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, a pojechali na nie, pod opieką p. Wojciecha Zieleniewskiego, uczestnicy konkursu „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?”. Niestety, naszą szkołę mogło reprezentować tylko sześcioro uczniów, ale za to wszyscy zgodzili się podzielić swoimi wrażeniami.

Uczestników spotkania najbardziej zainteresowała relacja Zygmunta Miłoszewskiego o tym, jak powstawały jego książki. Dowiedzieli się, że napisanie każdej z nich poprzedziło kilkumiesięczne zbieranie materiałów w terenie i to właśnie okazało się dla autora najciekawsze.

·Weronika: Pisarz szczegółowo przedstawił proces pozyskiwania informacji niezbędnych do wiarygodnego oddania realiów w powieści, przytoczył autentyczne sytuacje, których doświadczył podczas pracy.

·Diana: Zygmunt Miłoszewski bardzo ciekawie opowiadał o Olsztynie i Sandomierzu, miastach, w których toczy się akcja jego dwóch powieści. Czytelnik od razu zaczyna interesować się historią nie tylko bohaterów, ale również miast.

·Filip: Podczas spotkania dowiedziałem się, że pisanie książki może być dobrą zabawą, ale jest też zarazem ciężką pracą. Sam Miłoszewski lubi szukać informacji do swoich książek, lubi spotykać się z ludźmi.

·Ola: Miłoszewski przyznał, że nie oddałby tego etapu za nic. To wtedy poznaje się najciekawszych ludzi. Prędzej kazałby komuś zredagować książkę z zebranych przez siebie materiałów.

 

Niektórzy zwrócili uwagę na bardziej „życiowe” wypowiedzi pisarza:

·Marta: Pomimo tego, że Miłoszewski kilkakrotnie rozpoczynał i przerywał studia i miał wiele długów, to wspierała go zawsze żona i reszta rodziny.

·Dominik: Trudno było nie zapamiętać, że Miłoszewski płaci synowi, jeśli ten usłyszy, że ojciec klnie, i że jego syn jest już bogaty.

Czytając powieść wyobrażamy sobie jej bohaterów (o ile wcześniej nie oglądaliśmy filmu:). Często wyobrażamy sobie również autora książki, obdarzając go cechami jego własnych bohaterów. Spotkanie z pisarzem daje nam możliwość chociażby pobieżnej konfrontacji naszych wyobrażeń z rzeczywistością. Wizerunek Zygmunta Miłoszewskiego nie zaskoczył czwórki naszych konkursowiczów. Ola, choć nie uznaje się za znawczynię męskiej urody, żartobliwie podsumowała: Pan Miłoszewski jest równie przystojny w rzeczywistości, co na zdjęciach:). Weronika przypisała pisarzowi zbyt wiele cech Teodora Szackiego- bohatera trylogii kryminalnej, dlatego po spotkaniu powiedziała: Zygmunta Miłoszewskiego wyobrażałam sobie w zupełnie inny sposób. Uważam, że pisarzowi łatwo jest przedstawić swoją osobę w dowolnym świetle, posługując się przy tym zaledwie trzystustronicową książką. Diana stworzyła w wyobraźni portret pisarza jako osoby statecznej, spokojnej. Tymczasem oryginał okazał się bardzo żywiołowy, czasem chaotyczny i tym, między innymi, ujął słuchaczy.

Na pytanie: Czy polecilibyście innym udział w spotkaniu z Zygmuntem Miłoszewskim? wszyscy odpowiedzieli zgodnie: tak, argumentując, że jest to bardzo otwarty człowiek, ciekawie mówi i pisze fajne kryminały:). Warto zatem spotykać się z pisarzami w ogóle?- Oczywiście, TAK! – odpowiedzieli wszyscy uczestnicy spotkania wyjaśniając, że można z nich dowiedzieć się, jak powstaje książka, w jaki sposób pisarz zbiera materiały. Spotkania mogą być szczególnie wartościowe dla osób, które chciałyby pisać własne książki lub wiążą swoją przyszłość z dziennikarstwem. Pisarz to w końcu osoba, która musi dużo wiedzieć na ten temat (Diana). Marta dodała: Warto spotykać się z pisarzami, bo ciekawie jest spotkać się z kimś znanym, to naprawdę interesujący sposób na spędzenie czasu.

Oprócz wrażeń ze spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim młodzież przywiozła zdjęcia oraz autografy. Jeden z nich, w powieści „Domofon”, trafił do szkolnej biblioteki, a dedykacja przeznaczona jest dla wszystkich jej czytelników.

Konkurs czytelniczy- etap międzyszkolny

 

W związku z nieoczekiwaną zmianą terminu międzyszkolnego etapu konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?” naszą szkołę w Białymstoku reprezentowało tylko dwoje uczniów. 16 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli z testem sprawdzającym znajomość biografii oraz czterech powieści („Ziarno prawdy”, „Gniew”, „Uwikłanie”, „Domofon”) zmierzyli się nasi tegoroczni maturzyści Ola Kasperuk i Dominik Borowski z klasy III C.

Na miejsca...

Gotów.....

START! (Już za zamkniętymi drzwiami).

Test, według uczestników konkursu, był dosyć trudny, a konkurencja duża, gdyż twórczość Zygmunta Miłoszewskiego zainteresowała uczniów z trzynastu szkół ponadgimnazjalnych Białegostoku i województwa. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników:)

Ogłoszenie wyników konkursów międzyszkolnych i rozdanie nagród

23 listopada 2017 r. komisje oceniły prace uczestników obu form konkursu „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?” i wyłoniły laureatów etapu wojewódzkiego. Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów miało miejsce podczas konferencji "Książka nas łączy", która odbyła się 28 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Kolejny raz możemy być dumni z naszych uczniów. Aleksandra Kasperuk z klasy III C okazała się najlepsza w województwie w konkursie czytelniczym, a w konkursie plastycznym jej plakat zajął drugie miejsce. Dominik Borowski, również z klasy III C, otrzymał wyróżnienie w konkursie czytelniczym. Serdecznie gratulujemy.

Nasi uczniowie nie mogli uczestniczyć w wojewódzkim podsumowaniu konkursu, dlatego swoje nagrody otrzymali 8 grudnia 2017 r. w szkole, a wręczyła im je dyrektor Bożena Krzyżanowska.

Laureaci:

- konkurs czytelniczy

- konkurs plastyczny