Rok 2017/2018

Spotkanie z Jarosławem Prusińskim

We wtorek 24 października 2017 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej Jarosława Prusińskiego, autora literatury fantastycznej oraz powieści historycznych. Spotkanie zorganizowali nauczyciele bibliotekarze, a udział w nim wzięły klasy pierwsze (IB, IC, IBS) wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach i Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach.

Okazało się, że wielką pasją naszego gościa jest historia, szczególnie ta dawna, mało udokumentowana. Chcąc dobrze odtworzyć w powieści „Zapomniani bogowie” realia życia Słowian mieszkających na terenie dzisiejszej Polski, Jarosław Prusiński nie ograniczył się do najpopularniejszych źródeł informacji. Badając dokumenty historyczne, zwracał uwagę na różne wersje zdarzeń, a także na mało znane zwyczaje Lechitów, np. ich niechęć do jedzenia ryb. Ta i inne historyczne ciekawostki mogły z pewnością zainteresować słuchaczy. Obecnie Jarosław Prusiński pracuje nad powieścią związaną z cywilizacją Sumerów, a jej główną bohaterką będzie bogini Isztar. Słuchaczy musiała zaintrygować informacja o tym, że choć nasz gość nie jest fanem literatury fantasy, to napisał trylogię fantastyczną, której bohaterem jest Szary Mag. Jak to określił sam pisarz, ta historia po prostu go „wybrała” i był zmuszony ją opowiedzieć. Miłośnicy gatunku mogą się z tego powodu tylko cieszyć.

Młodzież biorąca udział w spotkaniu była ciekawa jak długo piszę się książkę i czy trudno ją wydać, które z utworów są pisarzowi najbliższe, skąd czerpie on inspirację do swoich tekstów, co czytał jako nastolatek i co czyta obecnie, kiedy zaczął pisać oraz czy planuje kontynuację „Zapomnianych bogów”. Nie starczyło czasu na wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania, ale po zakończeniu spotkania zainteresowani mogli jeszcze porozmawiać z pisarzem, zrobić wspólne zdjęcie, kupić książkę i poprosić o autograf.