QUIZ „Co to za książka?”

W pierwszym tygodniu miesiąca, w dniach 3,4 i 5 października 2017 r., nauczyciele bibliotekarze zorganizowali quiz „Co to za książka?”. Odbywał się on podczas długich przerw i polegał na odgadnięciu „zaszyfrowanych” tytułów książek oraz podaniu ich autorów. Podczas rozwiązywania testu można było korzystać z Internetu. Każdego dnia uczniowie musieli odszyfrować 10 nowych tytułów w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Zawsze były to dzieła klasyków, pozycje ważne dla światowej lub polskiej literatury. Budowa zaszyfrowanego tytułu zgodna była z oryginałem, a sam tytuł zawierał co najmniej jedno prawdziwe słowo (np. „Czarodziejska dolina”= „Czarodziejska góra” Thomas Mann). Kto zdecydował się na wzięcie udziału we wszystkich częściach konkursu miał oczywiście większe szanse na zwycięstwo. Każdy uczestnik codziennie otrzymywał drobny upominek.

Pierwszego dnia do zabawy zgłosiło się ośmioro uczniów, a przygotowane zadania dla większości okazały się dosyć łatwe. Do trudniejszych zmagań drugiego dnia przystąpiło 11 osób, trzeciego zaś- 10. Ogółem w zabawie wzięło udział 16 uczniów LO z klas pierwszych, drugich i trzecich (niektórzy zgłaszali się do konkursu przez trzy kolejne dni). O wygranej zadecydowały: wiedza literacka, wytrwałość, umiejętność wyszukiwania informacji w Internecie oraz... szczęście, niezbędne podczas wszelkich gier.

Uczestnicy quizu wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami i chyba dobrze się bawili, ale zwycięzca może być tylko jeden. Najwięcej tytułów prawidłowo „odszyfrowała” Aleksandra Kasperuk z klasy IIIC i to ona wywalczyła nagrodę książkową, która wręczona zostanie podczas akademii z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Troszkę do zwycięstwa zabrakło Dominikowi Borowskiemu z kl. IIIC, który zajął II miejsce. Trzeci wynik uzyskała Aleksandra Demianowicz z kl. IC, a czwarty- Marieta Robkowska z kl. IIIA. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!

Większość książek, których tytuły „zaszyfrowano” na potrzeby quizu jest dostępna w naszej szkolnej bibliotece:

ZOBACZ – ODGADNIJ – WYPOŻYCZ - PRZECZYTAJ!

Quiz1

1. Anielskie wersety