Biblioteki cyfrowe

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) - to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. Czynią to poprzez serwisy zwane bibliotekami, archiwami czy muzeami cyfrowymi.

Jedną z najbardziej kompletnych list tego typu serwisów można znaleźć na stronach FBC- ŹRÓDŁA DANYCH. Użytkownicy – internauci – mogą korzystać ze zbiorów udostępnianych bezpośrednio przez te instytucje w poszczególnych bibliotekach cyfrowych.

Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych.

Europeana Kolekcje - Szukasz swojego ulubionego obrazu? Przygotowujesz referat na zajęcia? Potrzebujesz pomysłu na wzór, aby ozdobić swój nowy kubek do kawy? A może po prostu chcesz dowiedzieć się czegoś nowego?

Zagłęb się w największą europejską kolekcję obiektów ze świata sztuki, kultury i nauki. Europeana Kolekcje umożliwia Ci dostęp do materiałów, zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych, bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy.

Książki i manuskrytpy, zdjęcia i obrazy, rzeźby i nuty, nagrania video i muzyka, pamiętniki i mapy - wszystko to jest właśnie tutaj. Nie musisz okrążać całego kontynentu!

Odkrywaj, oglądaj, słuchaj, czytaj, ściągaj… Dobrej zabawy!