Rok 2016/2017

MMBS 2016

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

(International School Library Month)

Hasło MMBS w roku 2016:

„Książka to dopiero początek…”Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org. Początkowo było ono obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Natomiast od roku 2011 świętowanie trwa cały październik. Nasza biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta. Oto, co działo się w naszej szkole:

Na dobry początek, 30 września 2016r., zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Joanną Grzymkowską-Podolak i Jarosławem Podolakiem- szczegóły TUTAJ


Oczywiście nie mogło zabraknąć gazetki i plakatów promujących nasze październikowe działania.


Audiobook W ramach obchodów roku Henryka Sienkiewicza na każdej długiej przerwie za pośrednictwem naszego szkolnego radiowęzła można było posłuchać powieści „Quo vadis”. Akcja miała na celu przybliżenie twórczości naszego noblisty, ale również promocję innego sposobu odbioru dzieł literackich.

Bookcrossing- co to takiego? Z okazji święta bibliotek postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom tę formę upowszechniania czytelnictwa. Wspólnie z czytelnikami stworzyliśmy półkę, na której znalazły się podarowane na ten cel książki. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nas w tym wspierały. Więcej TUTAJ


W dniach od 17 do 27 października w czytelni trwał konkurs „Mój nauczyciel w dzieciństwie”. Osoby zainteresowane mogły obejrzeć wystawę fotografii nauczycieli naszej szkoły i spróbować odgadnąć KTO jest KTO J. W czasie prób przyporządkowania zdjęć do nazwisk nie zabrakło śmiechu, wzajemnego przekonywania się i zabawnych pomyłek.

 

W konkursie wzięło udział 55 uczniów, a ich głosy oceniane były w kategoriach klas pierwszych, drugich i trzecich. Podsumowanie „zgadywanki” miało miejsce 28 października na długiej przerwie. Zebrana młodzież i pedagodzy mogli obejrzeć prezentację i zobaczyć, które zdjęcia były najczęściej prawidłowo odgadywane- 43/55 – prof. Krzysztof Derehajło i prof. Ewa Boguszewska, które najmniej – 1/55 dyr. Bożena Krzyżanowska, ks. Mariusz Woltański, a które w ogóle- dyr. Teresa Urbańska i prof. Małgorzata Sawczuk. Oczywiście nie zabrakło okrzyków zdziwienia, niedowierzania, ale również satysfakcji z powodu prawidłowych odpowiedzi. W kategorii klas pierwszych najlepiej wypadła Wiktoria Czeczuk z kl. I B (14/30), drugich- Paulina Trochimiak z kl. II C ( 20/30), trzecich –Angelika Grzybowska z kl. III D (22/30). Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki, które wręczyła dyrektor Bożena Krzyżanowska.


24 października w bibliotece zorganizowano słodki poniedziałek. Był to czwarty poniedziałek października – dzień, który w latach poprzednich był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W tym dniu każda osoba wypożyczająca książkę mogła liczyć na cukierkowy poczęstunek”:)

25 października odbył się etap szkolny konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Michała Książka?”, w którym wzięło udział czworo uczniów. Więcej szczegółów TUTAJ

Moja ulubiona książka. Przez cały październik w czytelni była możliwość napisania na przygotowanych karteczkach tytułu swojej ulubionej książki lub takiej, która wywarła na danej osobie największe wrażenie. Wśród wymienionych tytułów kilkakrotnie znalazła się Biblia, „Gra o tron”, saga o Wiedźminie, „Lalka”, „Ludzie bezdomni”. Kompletna lista książek dostępna w bibliotece.