Rok 2015/2016

pszp logo2

 

Ewa Białołęcka

Uczniowie naszej szkoły po raz piąty uczestniczą w projekcie „Podlaskie Spotkania z Pisarzami”, który od kilku lat organizowany jest przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W tym roku młodzież szkół ponadgimnazjalnych czyta powieści i opowiadania fantasy Ewy Białołęckiej- pisarki, redaktorki, tłumaczki.

Do organizowanego w ramach projektu konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Ewy Białołęckiej?” zgłosiło się w naszej szkole 10 osób. 21 października 2015 r. napisały one test sprawdzający znajomość powieści „Wiedźa.com.pl” oraz zbioru opowiadań „Tkacz Iluzji”.


Troje laureatów etapu szkolnego będzie reprezentowało naszą szkołę w konkursie wojewódzkim. W tym roku najlepsi okazali się uczniowie klasy I C LO. Najwięcej punktów zdobyła Aleksandra Kasperuk, drugie miejsce zajął Dominik Borowski, a trzecie Kuba Bergcholc. Młodzież czyta już kolejne utwory Ewy Białołęckiej- konkurs międzyszkolny zaplanowany został na piątek 13 listopada.


Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w formie plastycznej konkursu, a są to: Kuba Bergcholc z kl. I C, Karla Drewnowska z kl. III C oraz Aleksandra Kasperuk z kl. I C. Wykonane przez nich plakaty promujące twórczość Ewy Białołęckiej zakwalifikowane zostały do wojewódzkiego etapu konkursu.

Podsumowanie szkolnego etapu konkursu „Czy znasz twórczość Ewy Białołęckiej?” miało miejsce 23 października 2015 r. w czytelni szkolnej. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy zwycięzcom i uczestnikom wręczyła dyrektor szkoły pani Bożena Krzyżanowska.

Spotkanie autorskie z Ewą Białołęcką

28 października 2015 r. uczestnicy konkursu „Czy znasz twórczość Ewy Białołęckiej?” oraz uczniowie klasy III C LO mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z pisarką. Odbyło się ono w czytelni IX LO w Białymstoku i zgromadziło sporą publiczność, w tym liczne grono osób w sposób szczególny zainteresowanych literaturą fantasy.

Ewa Białołęcka, zdobywczyni wielu wyróżnień literackich, w tym dwukrotnie prestiżowej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, barwnie i z humorem opowiadała o sobie, swojej twórczości, pracy redaktora i tłumacza, a także o życiu wśród kolegów „po piórze”. Uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć więcej o odbywających się w Polsce konwentach miłośników fantastyki, pytali autorkę o zdanie na temat książek innych twórców fantasy (nie tylko polskich), próbowali odnaleźć najwiarygodniejszy portret wampira w literaturze i śmiali się z przytaczanych zabawnych opowieści. „Spotkanie trwało stanowczo za krótko!!!”- to opinia naszych szkolnych miłośników fantasy.

Na zakończenie spotkania można było porozmawiać jeszcze chwilę z Ewą Białołęcką, poprosić pisarkę o autograf oraz zrobić wspólne zdjęcie.

Etap międzyszkolny

Laureaci szkolnego etapu konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Ewy Białołęckiej?” reprezentowali nasze liceum w zmaganiach międzyszkolnych. Miały one miejsce w piątek 13 listopada 2015 r. w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli.

Wyniki testu oraz werdykt jury w konkursie plastycznym ogłoszone zostały 24 listopada podczas konferencji nauczycieli bibliotekarzy. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zdobyli laury i wyróżnienia w obu formach konkursu. Nagrody i dyplomy z rąk organizatorów odebrała prof. Jolanta Grzymkowska. Naszym uczniom wręczyła je 26 listopada 2015 r., przy okazji drugiego szkolnego czytania książek, p. dyrektor Bożena Krzyżanowska.

Konkurs czytelniczy:

I miejsce – Aleksandra Kasperuk, kl. IC

III miejsce – Kuba Bergchlc, kl. IC

Wyróżnienie – Dominik Borowski, kl. IC

Konkurs plastyczny:

I miejsce – Kuba Bergcholc, kl. IC

II miejsce – Aleksandra Kasperuk, kl. IC

Wyróżnienie – Karla Drewnowska, kl. IIIC

Laureaci z dyrektor Bożeną Krzyżanowską i nauczycielami bibliotekarzami.

Laureaci:

- konkurs czytelniczy

- konkurs plastyczny